Disk kayması nedir, disk kaymasının nedenleri ve tedavisi

Disk kayması nedir, disk kaymasının nedenleri ve tedavisi

Sağlık

20 Nisan 2013

ekledi.

Yorum Yaz

360 kez incelendi.

Disk kayması nedir, disk neden kayar, disk nasıl kayar, disk kaymasının tedavisi nasıldır

Aynı zamanda osteoporuz hakkında bilgiler vereceğiz.

Sırt ağrısına dayanılabilir, ama disk kayması oldukça ağır bir durumdur.
Sakatlık yapar. Genellikle yaşlanmayla ilgili olan bu duruma elli yaşından genç kişilerde pek rastlanılmaz. Ayrıca, doğum ve ev işleri nedeniyle daha çok kadınlarda olur. Ama, bedensel olarak güç işlerde çalışan erkeklerde de görülebilir.
Disk gittikçe incelir ve önce bel bölgesindekiler etkilenir. Bu durum, omurları ve destekleyici bağları zorlayıp, üstlerinde “osteofit” denilen kemik çıkıntıları oluşturabilir. Hastaya manipülasyon yapılırken, osteofitlerin kırılmasından kaynaklanan bir çatırtı sesi duyulur.
Kemiklerle ilgili rahatsızlıklar da sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunların en yaygını osteoporoz’dur. Osteoporozda, kemiklerdeki kalsiyum, fosfat ve öteki önemli mineraller azalır ve gittikçe güçsüzleşip kolay kırılacak hale gelir. Osteoporoz genellikle yaşlanmaya bağlıdır ve önemsizdir, ama apansızın hızlandığı durumlar da vardır. Bu, bel ağrısının sürekli olmasına yol açar, omurga gittikçe daha çok eğilir ve omurlar zarar görebilir.
Omurganın kaza nedeniyle sıkışması, düşmek ve kemik tümörleri, osteoporuzlu kemiklerin çok daha kolay kırılmasına neden olur.
Sırt ve Bel ile ilgili hastalıklar
Omur kanseri enderdir, ama bedenin başka yerlerindeki kanserler buraya sıçrayabilir. Bu durumda hasta kendisini rahatsız, yorgun ve halsiz hisseder. Tanı röntgenle konur ve tümör radyoterapiyle tedavi edilir. Radyoterapi, ağrıyı da geçirebilir ve hastalığın ilerlemesini durdurur.
Kaslarda apseye neden olan omurga tüberkülozu az rastlanan bir hastalıktır. Tanısı röntgenle çok kolaydır.
Safrakesesi taşı da sırtta ağrıya neden olabilir. Taşlar safrakesesinin boşalmasını sağlayan kanalları tıkamadıkça bir soruna yol açmaz. Ama tıkadıklarında, hasta iki ya da üç saat ile birkaç gün arası şiddetli ağrıdan yakınır.
Zonanın yaptığı sırt ağrısı, genellikle disk kaymasmınkiyle karıştırılır.
Öteki nedenler
Kadınlarda sırt ve bel ağrısının yaygın bir nedeni,gebeliğin son üç ayında rahmin sarkmasıdır. Bunun daha erken oluşması, rahmin arkaya yatık olduğu anlamına gelir. Ama kadınların yüzde 20’sinde rahim arkaya yatıktır ve çok ender olarak sorun yaratıp tedavi gerektirir.
Psikosomatik sırt ağrısında ağrıya yol açabilecek fiziksel bir neden bulunmaz.

Soru : Sırtımla ilgili birçok sorunum var ve doktorum korse takmamı söylüyor. Arkadaşlarım korse giydiğimi fark ederlerse alay ederler diye çekiniyorum. Korse giymem zorunlu mu?

Cevap : Ağrınız o derece kötüyse sıkıntı çekmeye devam etmektense arkadaşlarınızın yapacağı şakaları kaldırmaya razı olun. Nasıl olsa bir süre sonra unuturlar ve ağrıdan kurtulmanız onları da memnun eder.
Böyle bir korse (ölçüleri çok iyi alınmış olmalı ve bir uzman tarafından ayarlanmalıdır) omurgayı doğru pozisyonda tutup destekler, ayrıca omurgayı hareketsizleştirir ve eğilmenize engel olur. Akut bir ağrı nedeniyle yatak istirahatinden sonra korseyi çok rahatlatıcı bulacaksınız.
Korse ayrıca, omurgada eğrilmeler oluşturan yozlaştırıcı disk hastalıklarında omurgayı desteklemek için de kullanılır. Ancak omurga hareketsiz kaldığında kas gücünü yitirmemesi çok önemlidir. Germe egzersizleri kasların guçsüzleşmesini ve erimesini önler.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Sitemap Site Yazarı Google +: Bilgi Dolabı I Oyun Oyna I