Bayan örgü kazak nasıl yapılır?

Bayan örgü kazak nasıl yapılır?

Örgü Modelleri

16 Mart 2013

ekledi.

Yorum Yaz

1353 kez incelendi.

Bayan örgü kazak nasıl yapılır? Bu makalemizde siz bayanlar için örgü kazak yapımını anlatacağım, bayanların vazgeçemediği örgü kazaklarda püf noktalar neler ve nelere dikkat edilmesi gerekir onlardan bahsedeceğim. Sabırla yazının devamı okursanız artık sizin de örgü kazağınız olacak.

BAYAN KAZAK YAPIMI

Malzemeler;

100 gr’ lık yün
Şiş

Öncelikle belirtmemiz gereken, kazağımızın ipini ve şiş numarasını kendi bedenimize göre ve kendi isteklerimiz doğrultusunda almamız gerektiğidir. Bu neden ile de biz özel bir numara, renk ya da kalınlık belirtmiyoruz.

ÖN KISMI:

Kazağımıza 52 ilmek ile başlıyoruz ve 6 cm boyunca 2 ters, 2 düz örgü yaparak lastik örüyoruz. 6 cm’ ye ulaştıktan sonra ki sıranın üstüne; 4 ilmek düz, 6 ilmek ters, 6 ilmek düz, 14 ilmek ters,10 ilmek düz, 8 ilmek ters, 4 ilmek düz örgü yaparak bu sırayı da tamamlıyoruz. Bir üst sıraya geçtiğimizde ise; ters ördüklerimizi ters örgü, düz ördüklerimizi de düz örgü yapıyoruz. Sonraki sırada da 6 adet ters ilmekten sonra gelen 6 düz ilmeği her sırada içeri doğru kaydırıyoruz. 6 sıra bu şekilde devam ediyoruz. 6. sıranın sonunda saç örgüsü olarak burma yapıyoruz. 10 adet düz ilmeğimizi de 12 sıranın sonunda saç örgüsü gibi buruyoruz ve örgüye bu şekilde devam ediyoruz.  Sonrasında da orta kısmında kaydırmalı olarak yapıyoruz. Yanlarında da saç örgüsü yapıyoruz ve böyle devam ederek ön kısmımızı tamamlamış oluyoruz.

ARKA KISMI:
Kazağın arka tarafını da ön tarafta olduğu gibi 52 ilmek yaparak başlatıyoruz. Sonrasında herhangi bir şekilde ters, haraşo, lastik örgü yapmadan düz bir örgü yaparak sıraları eşitleyerek, kesim yerlerini denk getirerek arka kısmı örüp tamamlıyoruz. Bizim tarifimize göre;  arka kısmı düz örgü olarak tarif edilse dahi siz dilerseniz, arka kısmını da ön kısımda ki aynı örgüden de yaparak tamamlayabilirsiniz.

KOLLAR:

28 ilmek ile başlıyoruz. Sonrasında 36 ilmek olana kadar arttırıyoruz. Kolları da keser iken; ön ve arka tarafta yaptığımız kesimleri dikkate alarak kesiyoruz. Önce 2 ilmek, sonra 1 ilmek ve tekrar 1 ilmek olarak kesiyoruz. Arada bir eksilterek de reglân şeklini veriyoruz. Reglân kol kesimi; çeşitli kesimlerden biridir. Ve içlerinde en modern olan kol kesim yöntemi reglandır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Sitemap Site Yazarı Google +: Bilgi Dolabı I Oyun Oyna I